11 Temmuz Srebrenitsa Katliamı

Srebrenitsa Katliamının Acısı Dinmiyor

1995 yılının temmuz ayında Bosna Hersek’in doğusundaki Srebrenitsa’da yaşanan katliamın üzerinden 22 yıl geçti. Yıllar geçse de acısı dinmeyen bu acıda 10 binden fazla olduğu düşünülen Müslüman Boşnakların katledilmesini tüm dünya sessizlikle izledi.

Şimdilerde düzenlenen anma törenleri aslında tam 22 yıl önce anlamını yitirdi. Binlerce kadın ve çocuk tecavüze uğradı, akıl almaz işkencelerle öldürüldü. Türkiye dahil tüm dünya bu katliama seyirci kaldı ve binlerce masumun yaşamını feci şekilde sonlandıran Sırplara sessiz bir destek verildi.

Hala acısı dinmeyen aileler, kayıplar ve hiç bir suçu olmadığı halde dünyaya gelen kayıp çocuklar bu acıyı yaşıyor.

Srebrenitsa Katliamında Ne Olmuştu?

Birleşmiş Milletler, Sırpların 1992 yılında Bosna Hersek’te başlattığı soykırımın ardından bölgeyi güvenli bölge ilan etti. Güvenli bölge ilan edilen yerler arasında Srebrenitsa da yer alıyordu. Başlarda 24 bin civarı nüfusu olan Srebrenitsa, diğer bölgelerden gelen mülteci göçleriyle 60 bin nüfusa ulaştı. Srebrenitsa’da yaşanan bu ani nüfus artışı beraberinde açlık ve hastalıkları da beraberinde getirdi.

Sırp Cumhuriyeti siyasi liderlik görevinde olan Radovan Karadziç ve Ratko Mladiç komutasındaki Sırp Cumhuriyeti Ordusu destek aldıkları Yugoslav Ordusu’nun Generali Momcilo Perisiç, Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç ve Sırbistan İçişleri Bakanlığı’ndan doğrudan destek alan paramiliter grubu ile birlikte Srebrenitsa’ya yönelik saldırıları arttırdı.

Saldırıların artması ile birlikte Müslümanlar toplanan silahlarının geri verilmesi için başvuru yaptı ancak Hollanda komutanı Thom Karremans bu başvuruları reddederek silahları geri vermedi.

Birleşmiş Milletler Barış Gücü’ne bağlı Hollandalı komutanlarının emri ile şehri boşaltan ve güvenliğini sağlayan Hollandalı askerlerin komutanı Thom Karremans, sığınan 25 bin mülteciyi ve şehri Sırplara teslim etti. Yaşanan teslimin ardından ortaya çıkan bir videoda, Sırp general Ratko Mladiç kenti boşaltan Hollanda komutanı Thom Karremans’a bir hediye verdiği ortaya çıktı.

  1. Dünya Savaşı’nda yaşanan kayıpların ardından Avrupa’da meydana gelen en büyük soykırımın adı Srebrenitsa katliamı olarak tarihe kazındı. Sırp zulmüne karşı koymaya çalışan Srebrenitsa’nın Tanjarz Kırsalı’nda, 10 bin kişi esir alındı ve Mladiç’in emriyle tek tek esirleri öldürdü. 5 gün boyunca aralıksız devam eden katliamda 8372 kişi öldürüldü. Hayatta kalan 2700 kişi ise serbest bırakıldı.

Katliamın tam 13. yılında Bosnalı Sırp komutan Ratko Mladiç kaçak olarak yaşadığı Sırbistan’ın Sermiyan köyünde Radovan Karadzic ile beraber yakalandı. Bosnalı Sırp komutan Ratko Mladiç ve Radovan Karadzic müebbet cezasına çarptırılarak tutuklanmıştı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir