Bazı kişilikler vardır ki bu tip insanların kişiliklerini çözmek için yaşamlarının tümünü incelemek bile buna yetmez. Bu tür insan profiline en uygun kişiliklerden biri hiç kuşkusuz Mareşal Fevzi Çakmak’tır.

Yaşamı boyunca üç ilkeyi kendine olmazsa olmaz edinmiş olan Fevzi Çakmak tüm önemli kararlar eşiğinde bu ilkelerin etkisinde kalmıştır.

  • Hizmet aşkına sadakat,
  • Din ve geleneklere bağlılık,
  • Vatan sevgisi.

Bir asker olarak mesleğine bağlılığının yanı sıra, devletin başı ve dinsel inançlarının simgesi olarak gördüğü padişaha bağlılığı en az askerliğe bağlılığı kadar kuvvetlidir.

Bunların yanı sıra vatan sevgisi. “bir İstanbul uğruna tüm Anadolu feda edilemez “ diye haykıran Mustafa Kemal’in padişahın muhalefetine karşın Anadolu’ya gitmesini tertipleyenler arasında bulunanlardan olması bu elit kişiliğin bir parçasıdır.

Padişahın Yanından Anadolu’ya

İngilizlerin İstanbul’u işgaline dek padişahın yanında kalan Fevzi paşa, nihayet Anadolu’ya geçtiğinde artık Mustafa Kemal’in yanındadır.

Sakarya savaşının en kritik anlarından birinde kuran okurken kendisini çağırtan Atatürk Paşa’ya, “bir tek nefer yedeğim yok, yedeğim senin itibarından ibaret. İtibarının korunması için Kur’an okumaktan başka ne yapabilirim.” diyecektir.

Fevzi Paşa’nın Atatürk’ün tam güvenini kazanacağı hareket milli mücadeleden sonra teklif edilen milletvekilliğini askerlik görevine tercih etmemesi ile olacaktır.

Atatürk Onun Fikirlerine Önem Verirdi

Atatürk yeni Türkiye cumhuriyetine yön verecek devrim ve dönüşüm kararlarını alırken ilk önce çok sevdiği diyanet işleri başkanı hoca Rıfat efendiye anlatır, onu tatlı bir dille ikna ettikten sonra, “haydi şimdi de Mareşal’a bir danışalım” derdi.

Birçok devrim kararında ve isyan olaylarının başrolünde yer alan Fevzi paşa hangi konumda olursa olsun asla namazını aksatmaz, besmelesiz arabaya adım atmazdı. Tüm bu aşırı inanç görüntüsü Ata tarafından saygı görürdü. Ölünceye dek eski yazıyı bırakmamış olmasına karşın  yabancı dil öğrenimine önem verirdi. Okumayı severdi.

Dindar Laikliğin Timsaliydi

Yukarıda belirttiğimiz gibi Osmanlıdan yeni Türkiye cumhuriyetine geçişte en zor hamlelerden biri olan şapka devriminde Atatürk ile birlikte davranmaktan geri durmamıştır.

21 yıl genelkurmay başkanı olarak bir rekorun sahibi olan Mareşal Fevzi Çakmak, Atatürk’ün yanında yer alan dindar olduğu kadar aydın bir asker olarak Cumhuriyet Türkiye’sinin ölümsüzleri arasına adını yazdırmıştır.