Ayvalık Tatil Rehberi - Makale SEO Gezi Yazıları

Ayvalık Tatil Rehberi

Tatil sezonunu yazın açanlar için Ayvalık tatil rehberi ile ne yapacağınızı, nerede kalacağınızı sizin için hazırladık.

Sokakları Zeytinyağı Kokan Ayvalık…

Şehirler vardır, gençleşirken modernleşir. Şehirlere gençlikle gelen modernleşme bir çok konuda yaşayanına rahatlık sağlar şüphesiz. Oysa bu rahat yaşam büyüyerek gençleşen büyük şehirlerin sakinlerini betona ve modern yaşama uyum sağlarken bir çok şeylerin yaşamlarından kayıp gittiğini görmezler.

Şehirlerin bir ana kenti vardır. Bu ana kent şehrin kuruluşunda oluşan dokudur. Ana doku tarih kokar, medeniyet kokar. Ana kent sevgiyi taşımış evleri, sokakları ve ile samimiyet kokar. Ana kent ne kadar yok edilmeye çalışılsa da kuruluş günlerindeki kokuyu bir sis misali kurulduğu alanda ana kentin semalarında tutar.

Bu şehirlerin merkezlerinin en güzel örneklerinden biridir Ayvalık. Ana kentin tüm haşmeti ile meydanından başlayan güzelliği terk edilmiş görünümü veren sokaklarından bir aralıktan çıkınca, birden bire şaşırtan kalabalıkların birbirlerine sürünerek geçtikleri kalabalık sokaklara atar kendini güzellik.

Tüm yenileşmelere inat birer abide gibi duran o güzelim evlerin altında hıncahınç dükkanlar bir zeytin ve zeytin ürünleri kokuları ile sarar sarmalar sizi. Genziniz sarhoş olur zeytinin her tondaki kokusu ile, mest eder teninizi bedeninizi. Dönüp dururken birbirine benzer sokaklarda, birden bir alanda Ayvalık tostunun çarşısında bulursunuz kendinizi. İşte o an anlarsınız Ayvalık tostunun şöhretini, zeytinyağı sisine bandırarak yerken. Ana caddeye çıktığınızda sağlı sollu sıkça karşınıza çıkan zeytinyağı fabrikalarının heybetli yapıları terkedilmiş halleri ile biraz üzer sizi yeni hallerinde ne amaçla hizmet verecekleri fikrine saplar bir süre. Ana kentin içinden tepelere çıkmadan bu muhteşem şehri keşfedemezsiniz.

Ege’ye Kuşbakışı Bir Göz Atış…

Şehri şehrin seyir tepelerinden izlemelisiniz mutlaka. Cennet Tepesi, Çamlıbel Seyir Tepesi ve aşıklar tepesi. Bu tepeler bu tanrısal şehrin güzelliğini birer tablo görünümü ile izlemeye doyulmaz manzaralar sunacaktır gözlerinize ve kalıcı izler bırakacaktır gözlerinizin güzellik dağarcığında. Bu üç tepeden yapacağınız seyir zevki ile sınırlı kalmayacaksınız.

Bu istisna şehrin bir de mitlerin hakkını veren Şeytan Sofrası vardır. Böyle bir yerdir ki bu tepe; tek kelime ile sizi şeytanın yanına çeker. Hak verirsiniz şeytanın neden buraya sofra kurduğuna. Ne araba ne dolmuş; limandan bir motor dolmuşla bir cunda seferine çıkmalısınız. Bu gidiş dönüş bile tek başına bir tatil tadı verecektir size denizde izleyeceğiniz çeşitli renkte denizanaları eşliğinde.

Şehirler vardır yaşlandıkça güzelleşir. Ana şehrin yaşlı yollarına ayak bastıkça yaşlı canlar güç alırlar bu yaşlılıktan, yaşama bir farklı güçle tutunurlar. Yüz yıllık binalar kollarından tutar yaşlı canları, yaşamak için inanç aşılar. Yaşlı şehir ve yaşlı insanlar, ölüm kokmaz Ayvalık’ta;  mis gibi yaşama sevinci kokar, zeytinin yaşam aşılayan gerçeğine ve kokusuna karışır, genizden girer kalpten beyne yaşam pompalar.

Ayvalık’ta Nerede Kalınır?

Ayvalık merkezde tatil yapacaksanız, birçok alternatif bulabilirsiniz. Oteller, pansiyonlar ve diğer konaklama seçenekleri arasından bütçenize uygun alternatifler bulabilirsiniz.

Eski Rum evlerinden yapılan pansiyonlar oldukça ekonomik olabiliyor. Ancak daha konforlu ve ferah bir konaklama isterseniz, Egesade oteli tavsiye edebiliriz. Mükellef bir kahvaltının ardından tarih kokan Ayvalık sokaklarını arşınlamak, Cunda’ya uzanmak isterseniz, sıcak ve samimi mekan sahiplerinin misafiri olabilirsiniz.

Sarımsaklı ve Cunda konaklama seçenekleri için de farklı mekanları tercih edebilirsiniz. Terk edilmiş bir şehir görünümünde olan Ayvalık mutfağının tatlarına ise, arka sokaklarında dolaşırken ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir