Beşiktaş’ta Nereler Gezilir?

Fulya’da Şişli, Kabataş’ta Beyoğlu, Aşiyan’da Sarıyer ve Levent’te Kağıthane biter; Beşiktaş başlar. Fulya’dan girişte betonlaşmadan nasibini almış gibi görünür şehir, ancak; hemen oracıkta Kara Kartal’ın idman sahasının dibinde, sağda Ihlamur kasrı solda dostluk ve barış parkları yeşilliği ile unutturur dev gökdelenleri. çarşıya inmek olmalı ilk amaç oysa sola doğru Yıldız ve Dikilitaş ters tarafa Maçka çeker sizi ne dost ister yanınıza ne de narin bir arkadaş. yine de çarşı çeker sizi Ihlamurdere caddesinden içine doğru asırlık kavakları olurken ruhunuza sırdaş.

Kartalların konduğu çarşıda anlarsınız neden fulyadan çekildiğinizi meydana kadar. Hafif mest halde meydana çıktığınızda tarihin coğrafya ile yaptığı bilek güreşine tanıklık edeceksiniz mutlaka. Dolmabahçe caddesinde dev çınarların zamana diklenmelerini gördükten sonra anlayacaksınız mutlaka neden çarşı ‘her şeye karşı’. Bir huzur bahçesi Maçka parkı önünde yenilenmiş hali ile Kartal yuvası ve önünde saat kulesinin gölgesinde boğaz.

Bilek güreşinin berabere biteceğinin en kesin kanıtı Çırağan caddesidir kuşkusuz. Belki de gündüz yürüyüşlerinde dünyanın en gürültülü yolu olan bu cadde bu gürültü karmaşası arasında verdiği çok garip bir huzur ile ayrı bir fakındalık sunmakta ruhunuza. Yıldız korusunda hele de akşam saatlerinde bir ormanda kaybolmuş hissine kapılabilirsiniz aynı zamanda.

Ortaköy’de cami ile köprü manzarasına poz verenleri görünce Beşiktaş bitti zannedersiniz, çok yanıldığınızı köprünün altından geçtiğinizde anlarsınız. ilk teknolojik köprüye karşın yine tarih ve coğrafya. Kuruçeşmede sıfır yaptığınız deniz yatların-teknelerin ve tarihi yalıların eşliğinde çeker götürür sizi çamlıbahçeye kadar. Bebek gibi bir mahalleyi geçtiğinizde bu kez kazıklanan Aşiyan’da Veli uyarır sizi; “urumeli hisarına oturmuşum, oturmuşta bir türkü tutturmuşum..”

Çevirip başınızı şöyle bir bakınca büyük bir olasılıkla şöyle düşüneceksiniz: “Beşiktaş’ı yaşamadan ve solumadan,hiç bir şehir için daha güzel diyemezsiniz.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir