Haber Makalesi Nedir?

Haber Makalesi Nasıl Yazılır?

Sizlere haber makalesi hakkında bilgi vermeden önce makalenin tanımını yapmak daha doğru olacaktır. Makale herhangi bir konuda kanıtlanmak, bilgi vermek gibi konularda yazılan yazılara denir. Makaleler genellikle gazete ve dergilerde yayımlanırken, gelişen teknoloji ile birlikte hayatımıza giren internet sayesinde artık makalelere internet üzerinden de erişilebilmektedir. Makaleler kanıtlanarak yazıldığı için bilimsel verilerden sıkça yararlanılır.

Haber makaleleri yazılırken yazar hiçbir şekilde kişisel görüşlerini yazısının içinde barınmaz. Kişi eğer yazarken görüşlerine, duygu ve düşüncelerine yazılarında yer verirse haber makaleleri taraflı olur. Ve bu da hiçbir açıdan profesyonel bir iş olmaz. Aynı makale de olduğu gibi haber makalelerinde de en önemli amaç okuyanı bilgilendirmektir. Yazılan haber makaleleri okuyucunun inanacağı şekilde bilimsel bilgileri de içerisinde barındırmalıdır. Yazılan yazıların güncel olması zorunluluğu yoktur. Geçmişteki bir konu hakkında da haber makalesi yazılabilir. Yazılar bütün herkesin okuyup, anlayabileceği bir akıcılık ve sadelik ile yazılmalıdır.

Bütün bu kurallara ve bilgilere bağlı kalınarak sizler için aşağıda örnek haber makalesi hazırladık. “350 kelimelik örnek makale”:

ARAL’IN SESİNİ DUYAN YOK MU?

Dünyanın en büyük 4. Gölü olan Aral Gölü, bölgeyi daha fazla kalkındırmak amacıyla yapılan yanlış projeler yüzünden, kuruyup yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Aral Gölü’nü besleyen Amu Derya ve Sır Derya nehirleri, Sovyetler Birliği döneminde pamuk tarlalarını sulamak amacıyla kullanılmaya başlanmasıyla Aral’ın sonunu getirmeye başladı.

DENİZDEN ÇÖLE DOĞRU

20’den fazla balık türüne ev sahipliği yapan göl, 1975’te halkın geçim kaynağıydı. Avlanan balıklar bölgede bulunan fabrikada konservelendi. 1972-1975 yılları arasında deniz suyu azalarak hızla çekilmeye başladı. Suyun çekilmesi ile birlikte geçimini sudan sağlayan halk, işsiz ve aç kaldı. Bir zamanlar denize girip, güneşlenip, vakit geçiren insanlar, şimdilerde evlerini çöl fırtınalarına karşı korumaya çalışıyorlar. Orta Asya’da 20. Yüzyıldan itibaren İpek Yolu’nun yerine pamuk yolu almıştı. Bu bölgede üretilen pamuk, diğer Sovyet ülkelerine dağıtılıyordu. Üretilen pamuk miktarı, Moskova’nın ihtiyacını karşılayamayınca daha çok pamuk üretimi için yeni projeler hazırlanmaya başlandı.

KARAKUM PROJESİ

Moskova’nın yeni projesi Karakum Kanalıydı.  1200 km uzunluğunda ki bu kanalla Amu Derya’nın suyu Karakum çölüne taşınacak ve çölde pamuk üretimine devam edilmesi planlanmaktaydı. Kanalın devreye girmesiyle birlikte üretilen pamuk miktarında artış gözlemlendi. Pamuk üretimi için kullanılan su, gölden kullanılmaya başlanılınca Aral’ın yüzölçümü yavaş yavaş daralmaya başladı.

YEŞİL ALAN YOK OLDU

Pamuk üretimi için kullanılan aşırı su miktarı yeraltında bulunan tuzları yüzeye çıkararak çevreyi tahrip etmeye başladı. Bölgenin iklimi değişti ve yağmurlar azaldı. Çevredeki yeşil alan gözle görülür biçimde yok olarak hava, su, toprak ve hayvanlar zehirlendi. Bunun sonucunda başta cilt hastalıkları olmak üzere insanlar arasında çeşitli hastalıklar yaygınlaştı.

KURTARMA FONU

Aral Gölü için ilk kurtarma adımı 1993’te atıldı. Beş Orta Asya lideri bir araya gelerek “Kurtarma Fonu” oluşturdular. İnsan eliyle kurutulan bir gölün, tekrar insan eliyle canlandırılması amaçlandı. Gök-Aral projesi adı altında, bilim adamları ve yerel halk Küçük Aral’ın güneyine toprak set çekerek, Sır Derya’nın suyunu kuzeyde biriktirmeye başladılar. Yapılan çalışma 1 yıl içinde sonuç verdi ve deniz 15 km yakınlaştı. Balık türleri tekrar Aral’da hayat bulmaya başlayınca, bölgede yeni işyerleri ve fabrikalar açılmaya başladı. 1999 tarihinde yaşanan talihsiz bir kazayla birlikte kurulan Gök-Aral barajı yıkıldı. Bugün halk el ele vererek çimento, taş ve demir kullanarak yeni bir baraj yapmaya çalışıyorlar. Aral çevresinde bulunan ülkelere seslenerek, yeniden eski günlerine dönmek için sponsor arıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir