Pek çok kişi içerik editörü olmak ister. Bu mesleğin ilgi çekici birçok özelliği bulunmaktadır. Bu özelliklerin en başında içerik yazarlarının istediği yerden çalışma özgürlüklerinin bulunması gelmektedir. Ancak bu meslek dışarıdan ne kadar eğlenceli gözükse de bazı zorlukları bulunmaktadır. İyi bir içerik yazısı yazmak için, kişinin kendisini geliştirmesi gerekmektedir.

İçerik yazarları her türlü yazım tarzı hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Örneğin; haber içerikli yazıların daha kısa ve formel bir dilde yazılması gerekmektedir. Bloglar ise daha öznel, samimi ve günlük dilde yazılan yazılar olurken, ilan içerikli yazılar ise müşterileri ikna etmek üzerine yazılan kısa yazılar şeklinde olmalıdır. İçerik editörü de talep edilen yazı tarzlarına göre yaratıcı bir şekilde içerik üretilme yeteneğine sahip olmalıdır.

Yazıların istenilen ve uygun bir dille yazılması için öncelikle kitap okunmalıdır. Kitaplar kişilerin bilgi birikiminin gelişmesine yardımcı olur. Ayrıca yaratıcılığı da geliştirmeye destek verir. Haftada en az 1 kitap okumayan kişinin, iyi bir içerik editörü olması mümkün değildir.

Bunun dışında yazılan yazıların dilbilgisi kurallarına uygun olması ve bu türde kusursuz bir şekilde yazılması gerekmektedir. Yazılan bütün yazılar özgün olmalıdır. Bu sayede güvenirlik her zaman ön planda olur. Yazarlar bu şekilde yazı yazarken kendi bakış açılarını sergilemelidir.

Başka birinin görüşlerini kopyala yapıştır yapmak, arama motoru için kötü olarak kabul edilmektedir. İnternet üzerinde birçok kopya içerik bulunmaktadır.

Neden Herkes Editör Olamaz?

Günlük hayatımızın her alanında birçok içerik ile karşılaşıyoruz. Bu içeriklerin üretilmesinde ve yayılmasında içerik editörü görev almaktadır.

Gelişen teknoloji çağındayız. Bu çağda internet üzerinden birçok site ticari kazanç sağlamaktadır. Sitelerin kazanç sağlamak için ziyaretçilere, ziyaretçi kazanmak için ise, web sitesinin ürün ve hizmetlerinin ziyaretçilere en doğru şekilde sunulması gerekmektedir.

Editörlük işinde tecrübeli olmak çok önemli bir konudur. Kitap ve gazete okumak editörlük için ne kadar önemliyse, stajyer olarak bu alanda çalışıp tecrübe kazanmak da bir o kadar önemlidir.

İçerik Editörleri Sürekli Bu İşi Yapıyor Mu?

İçerik editörlüğü herkesin özendiği bir meslektir. Ancak herkes bu mesleği profesyonel ve doğru bir şekilde sürdüremez.

İçerik editörlerinin net bir çalışma zamanı yoktur. İyi bir editörün yabancı dil bilmesi gerekmektedir. Bunun sebebi farklı yabancı kaynaklı yayınları takip etmesi içindir. Çeşitli dil bilenler ise çevirmenlik yaparak editörlük işi için ilk adımı atabilir.

İçerik editörlerinin bu alanda bilmeleri gereken ilk şey hedef kitleyi çok iyi bir şekilde tanımaları gerektiğidir. Hazırlanan içerikler ziyaretçilere kesinlikle fayda sağlamalıdır. İçerik editörleri bir içerik hazırladıktan sonra hazırladığı içerik ile ilgili “Ben okuyucuya burada bilgi veriyor muyum, fayda sağlıyor muyum?” sorusunu sormaları gerekmektedir.

Bu konulara dikkat etmeden içerik hazırlayanlar, editörlük alanında çalışamazlar. Editörlük oldukça kolay gibi gözükse de, aslında zor bir iştir. İçerik editörü, mutlaka kendini geliştirmek isteyen, hayal dünyası geniş, mizahtan anlayan ve yaşanan durum ve olayları net bir şekilde anlatabilen bir kişi olmalıdır.

Sosyoloji bilgisinin olması, öğrenmenin yaşam felsefesi olması gibi birçok entellektüel birikimin sürekli halde olması şarttır.

İnternet Kullanıcısı İçeriklerden Ne Bekler?

Bir internet kullanıcısı içeriklerden her zaman fayda bekler. Ulaştıkları içerikler onlar için basit düzeyde ve anlaşılır olmalıdır. Bu sebeple içerik hazırlanırken, süslü, dolaylı ve gereksiz cümlelerden kaçınılması gerekmektedir. Okuyucuya belirsizlik değil, netlik sunulmalıdır. Mesajlar kullanıcılara net olarak verilmelidir.

İçerikler profesyonel olmalı ve teknik kelimeler ile okuyucular sıkılmamalıdır. Ayriyeten amatörlükten de uzak durulmalıdır. Hazırlanan içeriklerin mutlaka imlâ kurallarına uygun olması gerekmektedir. Bir internet sayfasında bulunan bütün bilgiler aslında birer içeriktir.

Bulunan bu içerikler internet üzerinden hizmet ve bilgi arayanların rehberidir. İçi dolu ve anlamlı bilgilerin bulunduğu her web sayfası kullanıcılar için kesin yarar sağlar. Bu da içerik editörü tarafından her sektöre uygun üretim yapılmasını garanti etmektedir.

 

Kullanıcılar özellikle içeriklerden aradıkları bilgiyi bulmak ister. Yani kullanıcı, başlığa göre girdiği bir sayfada, başlığa uygun bir içerik ile karşılaşmalıdır. İçeriklerdeki başlıkların kısa, anlaşılabilir ve net olması gerekmektedir. İçeriklerin göz doldurması gerekmektedir.

Yani sadece yazı ile dolu bir sayfadan kullanıcı istediği verimi alamayabilir. Görselliğin bulunduğu bir içeriğin okunma oranı, görselliğin bulunmadığı bir içeriğin okunma oranına göre çok daha yüksektir.

Aynı zamanda kullanıcılar içeriklerin mutlaka imlâ ve dilbilgisi kurallarına uygun bir şekilde yazılmasını bekler. İmlâ kurallarına uygun olan yazılar kalitelidir. Kişiler internette arama motoru üzerinden arama yaparken, bu kriterlere göre arama yaparlar.

Spam İçerik Nedir? Siteniz Neden İçerikler Nedeniyle Ceza Alır?

Web sayfası işlerine yeni başladıysanız spam içerik kelimesini oldukça sık duyabilirsiniz. Spam içeriğin neden ceza aldığını açıklamadan önce spam içeriği tanımı ve ne olduğu hakkında bilgi vermek çok daha doğru olacaktır.

Spam içerik kısaca, arama motorlarını kandırarak web sayfasına ziyaretçi çekmek için hazırlanan yazılardır. Örneğin: web sayfanızda Recep İvedik filmi hakkında bir yazı yazacaksınız ve “Recep İvedik” kelimesi daha çok arandığı için yazınınızın başlığını “Recep İvedik İzle” yapıyorsunuz. Ancak hazırladığınız içerikte herhangi bir video bulunmuyorsa yapılan bu içerik, spam içeriğe girer. Peki, spam içeriklerinin zararı nedir?

*Eğer spam içerikleri web sayfanızda abartarak kullanırsanız sandbox veya filtre yiyebilirsiniz.

*Google arama sırasında web sayfanızı sonlara doğru koyar ve sitenize pek ziyaretçi göndermez.

*Web sayfanızda kaliteli ziyaretçi bulamazsınız. Ayrıca ziyaretçiler web sayfanıza sürekli ziyaret etmez.

*Kullanıcı web sayfasında spam içerik olduğunu fark ettiği an da hemen çıkacaktır. Bu durumda sitenizin “Trust Rankı” açısından hiç iyi olmaz.

*Spam içerik sebebi ile internet sayfanızın hiti yüzde 10’lara kadar düşebilir. Bu durumda web sayfanız bir süre sonra Google’da gözükmez.

*Spam içerikler interneti kirleten içeriklerdir.

Bunlar gibi spam içeriklerin birçok zararı bulunmaktadır. Bir nevi kullanıcıları kandıran içerikler olduğu için kullanılmaması gerekmektedir. Bunlar dışında spam içeriklerin yararı da bulunmaktadır. Ancak bu yararlar kısa süre sonra etkisinin kaybederek, web sayfanızı zarara sokmaktadır.

Özgün İçerik Üretmenin Sınırları Var Mı?

Daha önce de söylediğimiz gibi, içerik editörü tarafından üretilen içeriklerin özgün olması çok önemlidir. Peki, özgün içerik hakkında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

*“Mobil uyumluluk” son zamanlarda hemen hemen herkesin sıkça duyduğu bir kelimedir. Telefonda sayfaların yükleme hızı ile alakalı olan bu durum çok önemlidir. Kullanıcılar sayfalara bağlanamadıkları için görüntülemeden hemen çıkış yapabiliyorlar.

*İçeriklerin yüzde 100 özgün ve mükemmel olması, çok okunması anlamına gelmemektedir. İçeriklerle beraber kullanılan görsellerinde uyumlu olması gerekmektedir.

*Web sayfanızdaki içeriklerin sürekli okunmasını ve web sayfanızın sürekli olarak ziyaret edilmesini istiyorsanız, bunun için kullanıcılarınıza sebep verin.

*Herkeslikten uzak durmanız gerekmektedir. Taklitçilik veya benzerlik kullanıcılar tarafından önemsenmemeye sebep olur. Bu sebeple farklı olun.

*Özgün olmak konusunda cevaplamanız gereken ilk şey, içeriği hedef kitlenize nasıl sunacağınızdır. İçerik, sanıldığı gibi düz metin anlamına gelmemektedir. Sunmak istenilen bilgiler kullanıcılara grafik, video ve görsellikle birlikte sunulmalıdır. İçerisinde sayısallığın bulunduğu içerikler her zaman daha popüler ve özgündür.

*Kaliteli bir içerik üretmek istiyorsanız, ilk olarak yazdıklarınızdan sizin keyif almanız gerekmektedir.

*Özgünlük için dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da yazılarınızın sıkıcı olmaması gerektiğidir. Yazılar ne kadar uzun ve karmaşık olursa bu durum sizin içi oldukça kötü sonuçlara sebep olabilir. Kısa cümleler ve şık kelimeler tercih etmeye özen gösterin.

Kullanıcılar üzerinde yaratmak istediğiniz algıya karar verin ve içeriklerinizi buna göre hazırlayın. Özgün içerikler için haber, blog ve makalelerden yardım alabilirsiniz.

Unutmayın ki her meslek gibi içerik editörlüğü mesleğinin de oldukça fazla zorlukları bulunur. Yani kimse oturduğu yerden binlerce lira kazanmaz.