İçerik Editörü Nedir?

İçerik Editörü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İçerik Nedir?

Herhangi bir konunun hedef kitleyi etkileyecek biçimde yazılı ve görsel anlatımıyla oluşturulan öz düşünceye içerik denir. İçerik denince akla sadece yazılı metinlerin gelmesi yanlıştır. Logolar, simgeler, resimler, grafikler gibi birbiri içinde bütünlük oluşturabilen tüm ögeler içerik sayılmaktadır. Örneğin; telefonunuza gelen bir bilgilendirme SMS’i, sosyal medya platformlarında karşınıza çıkan bir paylaşım ve günlük hayatınızda karşınıza çıkan buna benzer birçok öge birer içeriktir.

İçerik Editörü Nedir?

İnternet siteleri için gerekli içeriği üreten, ürettiği içeriği düzenleyen ve en uygun format ile yayına alan kişiye içerik editörü denir. İnternet çağının hızla gelişmesi ile doğan bu iş kolu, internet sitesinin gelir elde edebilmesi adına hedef kitlesi ile uyumlu içerik üretimi ihtiyacının doğması nedeniyle ortaya çıkmıştır.  Ancak içeriği üretecek kişinin alanında uzman olması ya da gerekli bir bilgi birikimi ile konuya hakim olması gerekmektedir. Editörün içerikte konuyu nasıl anlattığından ziyade nasıl anlattığı önemlidir. Çünkü teknik bir yazım biçimi ile yazılan içerik okuyucuyu sıkabilir. Bu nedenle amatörlükten de kaçınılarak karakteristik ve profesyonel bir yazım dili geliştirilmelidir.

İçerik Editörünün Amacı Nedir?

Hedef kitleye ulaştırmak istediği içeriği son derece titiz ve kaliteli bir şekilde hazırlamak içerik editörü için biçilmiş bir kaftandır. İçerik editörü hazırladığı içerik ile birlikte karşısındaki hedef kitlesini harekete geçirmelidir. Örneğin; içerik editörünün hazırladığı içerik sayesinde paylaştığı hedef kitle bilgi sahibi olmalıdır. Ya da eğer bir ürün tanıtımı yapılarak kar elde edilmesi isteniyorsa, alıcı içerik editörünün hazırladığı içeriği okuduğunda o ürüne ihtiyaç duymalı ve evet bu ürün benim olmalı demelidir. Bu nedenle içerik editörü sade, akıcı ve net bir dil oluşturmalıdır. Ayrıca oluşturduğu dilde, dil ve imla kurallarına uyması gerekmektedir. Böylelikle okuyucu içeriği sonuna kadar okuyarak içerik editörünün hedefi doğrultusunda bilgi sahibi olur.

İçerik Editörü Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

Görsel bir dünya haline gelen internette, içerik editörü çok etkileşim kazandıracak gönderiyi hazırlamakla görevlidir. Ancak iyi bir içerik editörü olabilmek için dil bilgisi kurallarını ve temel düzeyde photoshop (Herhangi bir fotoğraf edit programı) bilgisine sahip olunması gerekmektedir. Gerekli niteliklere uygun editörün daha sonra hedef kitlesinin ne istediğini bilerek içerik hazırlaması gerekmektedir. Editörün kaliteli bir içerik hazırlayabilmesi için içerik fikrini bulması, araştırma yapması, içeriği uygun bir dil ile yazması, içeriği destekleyecek ilgi çekici görselleri edinmesi, içeriği uygun formatta yayınlanması ve gelen geri dönüşlere cevap vermesi gerekmektedir.

İçerik Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekmektedir?

  • Hedef kitle iyi bir şekilde analiz edilerek hazırlanacak içeriğin kimlere hitap edeceği belirlenmelidir.
  • Hazırlanacak içeriğin araştırma kısmında doğru bilgiye ulaşmak birden fazla kaynak taranmalı ve kaynaklar birbiriyle büyük bir titizlikle karşılaştırılmalıdır.
  • Doğru bilgi içeren içeriğin hedef kitleye ulaşması için dikkat çekici bir başlık ve görsel hazırlanması gerekmektedir.
  • İçerik hedef kitlesinin dikkatini çekecek şekilde Photoshop veya benzeri bir fotoğraf edit programı ile formatına uygun şekilde hazırlanmalıdır.
  • İlk 50 – 100 kelimenin oldukça dikkat çekici olması gerekmektedir. Bunun nedeni okuyucunun ilk paragrafta dikkatini çekerek siteden çıkmasını engellemektir.
  • Doğru anahtar kelime seçimi ile hazırlanan içerikler, site trafiğinin artmasına yardımcı olur.
  • Uzun ve devrik cümlelerden kaçınılırken dil ve imla kurallarına uyulması gerekmektedir.
  • Metnin içerisinde yer alan alt başlılar ve anahtar kelimeler mutlaka kalın olmalıdır.
  • Hazırlanacak içerik asla kopyala yapıştır olmamalıdır. İster uzun bir içerik hazırlansın ister kısa kesinlikle benzersiz ve özgün olmalıdır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir