Kurumsal SEO makale, bir web sitesinin içeriğinin SEO uyumlu olarak hazırlanmasıdır. Yani web dünyasına demir atmaya hazırlanan bir web sitesinin temelinde bu içerikler bulunur.

Sektörel olarak değişen içerik ihtiyaçlarının yanında, sıradan bir web sitesinin kurum profili (hakkımızda, tarihçe vs.), Ürün ve Hizmetler, Gizlilik Sözleşmesi gibi benzer bölümlerinde içeriklerin yer alması ve anahtar kelimelerin buralarda yer alması. rakiplerden bir adım öne çıkmayı sağlar.

Alışveriş yapılan web sitelerinde ise durum biraz daha zahmetlidir. Çünkü her bir ürün için ürün içeriği, kurum profili ve temel web sitesi içerikleri kadar önemlidir. Kullanıcı satın alacağı ürün hakkında her şeyi bilmek ister. Bu da kurumsal SEO içerik çalışmasının “anlamlı” olması gerektirir.

Kurumsal SEO İçerik Yazısı Neleri Kapsar?

Kurumsal SEO içerik yazısında, ürün hakkında temel bilgiler “doğru” bir şekilde yer almalıdır. Bu yüzden içerik yazdıracak olan firmanın, ürün hakkındaki temel bilgileri yazara iletmesi oldukça önemlidir. Yazar ilgili ürün hakkında araştırma yaparak, kullanıcının kafasındaki soru işaretleri giderecek şekilde açıklayıcı bir sunum yapar.

Bir cep telefonu için teknik özellikler gerekirken, söz konusu ürün bir gıda maddesiyle ilgili mevzuata uygunluğu, ürünü kalori değeri gibi bileşen maddeleri hakkında bilgilerin derlenmesi gerekir. Kurumsal SEO içerik yüzlerce farklı sektör için hazırlanabilir. Ancak kimyasal üretim yapan bir firmanın web sitesi yapılırken, ürünün içeriklerinin olabildiğince sağlam olması gerekmektedir.

İçerikleri oluşturan yazar bir kimyagerse, ortaya çıkacak sonuç oldukça başarılı olacaktır. Ancak yazarın kimyayla bir ilgisi yoksa bu içeriklerden elde edilen sonuçlar “vasat” olacaktır.

Kurumsal SEO İçeriklerde Ürün Hakkında Nasıl Araştırma Yapılır?

Sipariş veren firma, ürünleriyle ilgili çoğu zaman bilgi verir. Ancak bu yeterli değildir. Çünkü web sitesi içeriği, yabancı kaynaklardan da araştırılması gereken bilgi birikimi gerektirebilir. Bu durumda en iyi sonucun alınması için, tıpkı bir tez yazarken yapılan araştırmalar gibi yerli ve yabancı kaynak taraması yapılmalıdır.

Bu kadar çalışma ve bilgi sonucu kurumsal SEO içerik hazırlanması da 2 günlük bir iş olmayacaktır. Dolayısıyla web sitesi kurulurken temelin sağlam atılması zaman ve maliyet gerektiren bir iştir. Ancak temeli sağlam attığınız zaman uzun dönemde ciddi bir başarı kaçınılmaz olacaktır.

Kurum Profili İçeriği Nasıl Olmalı?

Web sitesini potansiyel müşterilere ve diğer kişilere tanıtmak açısından oldukça önemli olan kurumsal SEO içerik kurum profilinin de aynı özen içinde yazılmasını gerektirir.

Firma size temel olarak tarihçesi hakkında bilgiler verir. Eklenmesi ve öne çıkarılması gereken konular da eklendiğinde SEO çalışmasına uygun olarak içerik hazırlanır. İçeriğin uzunluğundan çok, rakip analizi yapılarak ortaya çıkacak özelliği belirlenmelidir.

Başarılı bir şekilde planlanmış olan web sitesi içerikleri, uzun vadede rakiplerden daha önde olmak açısından etki gösterecektir. Google algoritmalarına göre değiştirilebilecek olan içeriklerin,  esnek ve uyumlu olarak yazılması da uzun vadedeki çalışmaları etkileyecektir.