Neden Kitap Okumuyoruz?

Ülkemizde kitap okuma oranı tahmin edildiği gibi çok düşük. Ülkece kitap okumayı sevmiyoruz. Kitapların bize sunduğu hayatları merak etmiyoruz ve kitaplara ayıracak vaktimiz yok. Hayatımızda gereksiz o kadar şeye zaman ayırırken kitap okumaya bir türlü vakit bulamıyoruz.

Yıllık olarak kitap okuma oranları hakkında yapılan araştırmaya göre;

  • Japonya 25 kitap
  • İsviçre 10 kitap
  • Fransız 7 kitap okurken,
  • Türkiye’de 6 kişi 1 kitap okumaktadır.

Bu durum ülkemiz için içler acısıdır. Çünkü kitap okuma alışkanlığı olmayan bir toplumun her kesiminde ciddi sorunların yaşanması şaşırtıcı değildir.

Ülkemizdeki ilkokullarda çocuklara kitapları sevdirmek için kitap okuma saatler ve ev ödevleri adı altında güzel etkinlikler yapılmakta. Ama maalesef pek etkili değil.

Ailesi Kitap Okumayan Çocuk da Kitap Okumuyor

Genellikle kitap okuma alışkanlığı ailede başlar. Bir ailede eline kitap almayalar varsa ve bu evde günde 6 saatten fazla televizyon izleniyorsa o çocuğa istenildiği kadar “kitap oku” denilsin. Hiçbir faydası olmayacaktır. Çocuk için örnek olmak isteniliyorsa aile bireyleri ilk önce davranışlarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Çocuklar bu gibi durumlar yüzünden kitap okumazken büyüklerde de halk arasında mazeret hastalığı adı verilen bir olay söz konusudur.

Bireyler genellikle, “Kitap okuyacak vaktim yok. Gün boyu çok çalışıyorum. Akşam da hemen uyuyorum” gibi bahaneler üretmektedir. Bunlar insanın kendini kandırmasından başka bir şey değil. İnsan istediği her şeye istediği vakti ayırabilir. Yeter ki, istesin. Kişi kitap okumak istiyorsa bu gibi bahanelerden bir an önce kurtulmalıdır.

Kitap Okumanın Faydaları

Kitap okumanın en önemli faydaları arasında kültürlü bir birey olmak vardır. Televizyondan veya internetten edindiğimiz bilgiler ile maalesef kültürlü bir insan olamıyoruz. Araştırmalara göre kitap okumayan bir insanın günlük kelime haznesi 200 kelimedir. Bunun sebebi okumadığı için kelime haznesinin gelişmemesidir. Ve bu sebep ile kişi sürekli kurtarıcı kelimeler dediğimiz, “Aynen, Evet, ıııı, vs., vb.” gibi kelimeleri kullanmaktadırlar. Bunlardan kurtulmak ve kelime haznemizi geliştirmek için mutlaka kitap okumamız gerekmektedir.

Kitap okumanın belki de en güzel tarafı okunan romanlarda başka hayatlara bakabilmektir. Dünyadaki insanlar hayatlarını nasıl devam ettiriyor, ne gibi acılar ile karşılaşıyorlar gibi soruların cevapları yine kitap okumaktan geçmektedir. Magazin alanında her şeyi bilen insanlar kitap okuma konusunda maalesef ki tembelleşiyor.

 

Gözde Kapucuoğlu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir