Çocukların dilinden anlamak, sanıldığı kadar kolay değildir. Ancak birçok sorununu dile getiremeyen çocuklar yetişkinler gibi konuşarak kendilerini ifade edemeyebilirler. Bu durumda yapılması gereken çocukların kendini en iyi şekilde ifade ettiği oyun terapisi olmaktadır.

Oyun terapisi, çocuğun kendini anlatma dilidir. Anne bağımlılığından istismara, duygusal sorunlardan hiperaktiviteye kadar birçok farklı sorunun tespit edilmesi oyun terapisi ile mümkündür.

Oyun terapisi uygulamak için, psikolog, psikiyatr,  sosyal hizmet uzmanı, sosyolog ve çocuk gelişim uzmanı gibi meslek gruplarındaki kişiler eğitim alır. Bu eğitim sonrası oyun terapisi uygulayıcı sertifikası alırlar ve kreşlerde, ruh sağlığı merkezlerinde ve okullarda oyun terapisti olarak çalışabilirler.

Oyun Terapisti Hangi Çocuklar İçin Uygundur?

Günümüzde sık rastlanan sorunlardan biri olan hiperaktivite, otizm gibi sorunların tespiti başta olmak üzere;

  • okul uyumsuzluğu,
  • anne bağımlılığı,
  • anksiyete,
  • boşanma kaygıları,
  • kardeş kıskançlığı,
  • uyum sorunları,
  • içe kapanıklık,
  • okuma sorunları gibi sorunların giderilmesinde uygulanan bir terapi yöntemidir.

Çocuklar kendilerini oynayarak özgür ve oldukları gibi hisseder. Bu yüzden oyun terapisi ile davranış değişiklikleri mümkün olmaktadır. Travma yaratan birçok sorunun çözümünde oyun terapisti ile düzenlenecek olan seanslar başarılı sonuçlar vermektedir.

Oyun Terapi Odası Nasıl Olmalı?

Oyun terapisi yapılacak olan mekanın çocukların ilgisini çekecek br oyun odası olduğunu bilmeniz uygun olacaktır. Bunun için temel gereksinim duyulan oyuncaklar kullanılmalı, oda mümkün olduğunca kare şeklinde ve geniş bir orta alana sahip olmalıdır.

Çocuğun kendini rahat ifade edebilmesi için alanda özgür olabilmeleri, mümkünse pencere olmayan bir oda olması gerekmektedir. Çocuklar için adeta bir cennet olan bu oda, aslında onun hakkındaki bilgilere ulaşmanın merkezidir. Çocuk oyun aracılığıyla bize sorunlarını anlatmaya çalışır. Biz de bu bu sorunları çözmek için ona yardımcı oluruz ve oyun aracılığıyla çözümler sunarız.

Her türlü sorunun çözümünü sağlayan oyun terapisi İstanbul gibi büyükşehirlerde psikolog ve psikiyatrların verdiği bir hizmettir. Ancak kreşlerde de bu uygulamalar çok rahat yapılabilir. Yeterince bilinçlendirme yapıldığı zaman aileler çocukların travmatik durumları ve yanlış davranışlarının çözülmesi için bu uygulamadan yarar görebilirler.