Web Sitelerinde Neden Özgün İçerik Yer Almalıdır?

Web siteleri bilinirliğini, güvenilirliğini ve okunurluğunu arttırabilmek adına arama motorlarında üst sıralara yerleşebilmek için özgün içerik ihtiyacı duyarlar. Her içerik özgün olmayacağı gibi her özgün olan içerik de web sitelerinin hedeflerine ulaşmasına fayda sağlamayacaktır. Bu nedenle doğru özgün içerik hazırlamak çok önemlidir.

Özgün İçerik Nedir?

İnternet üzerinde daha önce herhangi bir kaynakta yayınlanmamış ve Google gibi arama motorları tarafından da daha önce taranmamış içeriğe özgün içerik denir. Ancak sadece bunlar içeriği özgün kılmamaktadır. İçerik bütünlüğü, uzunluğu, içinde yer verdiğiniz düşünceler ve içeriğin yapısı gibi maddeler dikkate alınarak oluşturulan özgün içerikler siteleri birbirinden ayıran en önemli farktır. Fazla kullanıcıya sahip olmak isteyen sitelerin daha çok özgün içerik üretmesi gerekmektedir.

SEO Uyumlu Özgün İçerik Nedir?

SEO ve özgün içerik arasında doğru bir orantı vardır. Tamamen kullanıcı odaklı yazılması gereken SEO uyumlu özgün içerik arama motorlarına hitap etmemektedir. SEO kaygısı taşıyan makaleler kendini çabuk belli edeceğinden içeriğin kalitesini ve sonuç sayfasındaki sırasını düşürebilir. Siteye daha çok okuyucu getirmek için özgün yazılan bir makaleyi daha sonradan SEO’ya çevirmek daha doğru bir adım olacaktır.

Özgün İçerik Nasıl Yazılır, Nelere Dikkat Edilmesi Gerekmektedir?

 • Özgünlük: Hazırlanacak içerik tamamen yazarın kendi cümleleri ile yazılmalıdır.
 • Sadelik: İçerik hazırlanırken süslü bir anlatımdan uzak sade bir anlatım kullanılmalıdır. Böylelikle okuyucunun kafasını karıştırmamış olacaktır.
 • Doğallık: Az anahtar kelime kullanımı özgün içerik yazımında doğallığın yakalanmasını sağlayacaktır. Doğal ve kaliteli oluşturulan içerik, ziyaretçi tarafından beğenildiği takdirde sitede kalma süresi uzayacaktır ve arama motorlarının bunu algılamasıyla birlikte sonuç sıralamasında önemli değişiklikler olacaktır.
 • Başlık Seçimi: Doğru başlık seçimi tamamen ziyaretçilerin ihtiyacını karşılayacak şekilde verilmelidir. Daha açık anlatmak gerekirse, ziyaretçinin arama motoruna yazdığı cümle başlık olmalıdır denebilir. Örneğin; Özgün İçerik Nasıl Yazılır? sorusunu soran ziyaretçi direk bu sorunun cevabını aramaktadır. Bu nedenle özgün içeriğinize vereceğiniz doğru başlık, sitenin fazla okuyucu kazanmasına yardımcı olacaktır.
 • Anahtar Kelime: Özgün içerik üretiminde, anahtar kelime az kullanılmalıdır. Fazla anahtar kelime kullanımı içeriğin doğallığını kaybetmesine neden olacağı gibi ziyaretçilerinde ilgisini çekmeyecektir.
 • Faydalı İçerik: Ziyaretçinin okuduğunda etkileneceği, istediği bilgiyi alacağı ve bir bütün halinde gerçek olan bilgiyi anlatan özgün içerik bütünüdür.

Yukarıda bahsedilen maddelere uyulduğu takdirdi, konu bütününden sapmadan giriş, gelişme ve sonuç bölümünden oluşan bir özgün içerik hazırlanması mümkün olacaktır.

Özgün İçerik Oluşturmanın Püf Noktaları Nelerdir?

 • Seçilen konunun diğer sitelere göre farklı bir açıdan ele alınması gerekmektedir. Bunun için ise konuya ne kadar hakim olunursa olunsun biraz daha araştırma yapılması gerekmektedir. Araştırma sırasında alacağınız küçük notlar özgün içerik yazımında fayda sağlayacaktır.
 • Hazırlanan özgün içerik hedef kitleye uygun bir anlatımla yazılmalıdır. Okuyucu teknik terimlere boğulmayacak şekilde içerik keyifli bir hale getirilerek yazılmalıdır. Ayrıca yazım ve imla kurallarına dikkat edilmesi hem okuyucu açısından hem de arama motorları açısında oldukça önemlidir.
 • İçeriğe hakkında örnekler vermekten çekinmeyin. Anlatımınızın yetersiz kaldığı yerlerde örnekler okuyucunun konuyu daha iyi anlamasına ve akılda kalmasına yardımcı olacaktır.
 • Hazırlamaya karar verdiğiniz konu hakkında arama motorlarında küçük bir araştırma yapılması eksiklerin fark edilmesine yardımcı olacaktır. Diğer kaynakların eksiklerini tamamlayarak daha dolu bir içerik sunmanız ziyaretçi tarafından olumlu algılanacaktır.
 • Yazdığınız özgün içeriği, özgün bir görsel ile tamamlayabilirsiniz. Özgün görsel kullanımı, arama motorlarının görsel arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasına yardımcı olacaktır. Ancak görseli başlığınız veya anahtar kelimeniz ile kaydetmeniz daha doğru bir sonuç elde etmenizi sağlayacaktır.