Üç ayların başlamasıyla Ramazan ayı heyecanı da baş gösterdi. Bununla beraber nasıl beslenmeniz gerektiği, oruç tutanlar nasıl sağlıklı beslenebilir ya da nasıl rahatsızlık hissetmeden nasıl sahur yapılır gibi birçok sorunun cevabını sizin için hazırladık.

Öncelikle Ramazan’da beslenme konusunda bazı şeyleri açıklığa kavuşturmakta yarar var. Ramazan denildiğinde birçok insanın aklına zengin sofralar ve bol kalorili yiyecekler gelmemeli. Çünkü oruç tutmak, bir an önce yemek yemek için saatleri saymak ve sonra her şeye saldırmak değil, olabildiğince az yemektir.

İnsanların iradesinin ve bolluk içinde olanların açlığı anlaması için bedenin terbiye edilmesi anlamına gelen oruç tutmak, bir çeşit açlıktan ölmeyecek kadar yiyecek tüketmektedir. Bazı dinlerde oruç tutulan süre içinde et gibi yiyeceklerin tüketilmesi de yasak edilir. İslam dininde böyle bir yasak olmadığı için, kuş sütünün eksik edilmediği sofralardan da kaçınılması gerekir.

Uzun Süren Açlık Tehlikeli Olabiliyor

Yaz mevsimine denk gelen Ramazan aylarında daha uzun süren açlık zamanları nedeniyle iftar saati de geç saatlere denk gelmektedir. Bu nedenle daha uzun süre aç kalmanız söz konusu olur.

Açlığın tehlikeli olacağı bazı hastalıklar söz konusu olduğunda, oruç tutmak tehlikeli bir hal alabilir. Bu yüzden kronik bir rahatsızlığınız varsa, oruç tutmakta direnmemeniz gerekmektedir. Açlığa dayanıklı biri değilseniz, abartmamanız gereken oruç dönemine hazırlık için az yemek yemeye başlamanız işinizi kolaylaştırabilir.

Oruç tutmak için kendinizi hazır hissediyorsanız, sahura kalkıp hafif bir kahvaltı ve bol bol sıvı tüketerek, iftar saatine kadar boş kalmamaya özen göstermelisiniz. İftar saatini uyuyarak geçirmek de işinize yaramayacaktır.

İftar Menüsünü Mütevazi Hazırlayın

İftar saatine kadar çalışabilir, kitap okuyabilir ya da farklı meşgalelerle ilgilenebilirsiniz. Bu yüzden ihtiyacınız olan masayı hazırlamak istediğinizde, oldukça hafif bir ürün tercih etmeniz gerekecektir.

Bir kepçe çorba, hafif bir sebze yemeği ve bol sıvı tüketmeyi alışkanlık haline getirerek, tabaklar dolusu ürün tercih etmemeniz gerekecektir. Zengin bir iftar sofrası sizi cezbederken, midenize hiç iyi gelmeyecektir. Sağlığınız için her zaman hafif bir yemek sofrası tercih etmek, bu dönemde kilo almanızı da önleyecektir.

Bol yeşillik, et ya da yumurta içeren bir protein grubuyla sağlıklı bir iftar yapabileceğiniz gibi, kahvaltı da tercih edebilirsiniz. Herkes için uygun bir ramazan menüsü vardır ve bu mönüyü diyetisyen kontrolünde tüketebilirsiniz.

Ramazanda Tatlı Tüketimi

Ramazan aylarında en tehlikeli yiyeceklerden biri olan tatlı grubu da birçok kişinin sağlığını olumsuz olarak etkilemektedir.

Bu aylarda tercih edeceğiniz tatlılar dondurma çeşitleri ve meyveler olmalıdır. Bir tabak dolusu şerbetli tatlı en büyük düşmanınız olacaktır. Bu yüzden ramazan ayında tercih edilecek olan tatlı mönüsünde, ağır tatlı çeşitleri yerine daha hafif tatlılar tercih edilmesi şarttır.

Uzun süre tatlı tüketmediğinizde, zaten buna ihtiyaç da duymayacaksınız. Çünkü meyve ve sebze ağırlıklı beslenmek, tatlıya olan ihtiyacınızı da azaltacaktır. Bu yüzden paketlenmiş gıdalardan uzak durmanız, Ramazanda tatlı tüketimi konusunda da gereksiz kriz durumlarına girmemenizi sağlayacaktır.

Lifli ürünler, geç sindirildiği için daha uzun süre midenizde kalır. Bu tür ürünleri tüketmeyi tercih ettiğinizde, daha uzun süre açlığa dayanacağınız gibi, tatlı ihtiyacınızda da azalmış olacaktır.

İftar ve Sahur Arası

İftarınızı olabildiğine hafif gerçekleştirip, sahura kadar azar azar yiyebilirsiniz. Bu şekilde hem mideniz birden bire yiyeceklerle dolduğu için rahatsız olmayacak hem de ertesi gün açlığa dayanma süreniz daha uzun olacaktır.

İftar davetlerinizde de aynı özeni göstererek daha az yiyecek tüketmeye özen göstermeniz, ramazandaki kilolar, sindirim bozuklukları ve açlık krizleri için çözüm olacaktır.