2002 yılından beri tek adam rejimiyle yönetilen Türkiye, seçim süreçlerinde oldukça önemli sınavlar veriyor. 2018 seçim sonuçları yine tek adam rejimine “devam” kararı verse de, muhalif kesim hareketlenmeye başladı.

Sosyolojik açıdan dışa bağımlı hale gelen toplum, yavaş yavaş demokrasi sınavını geçmeye başladı. Daha doğrusu kitleler, hak, hukuk, adalet, eği3m ve özgürlük konularında aydınlanmaya başladı. Bir nevi Ortaçağ dönemindeki Aydınlanma Çağı yaşayan Türkiye, değişim istediğini ama bu değişime aniden geçmek istemediğini seçim sonuçlarında ifade etmiş oldu.

Cumhuriyet Halk Partisi’nde uzun yıllardır sivri dili ve esprili tarzıyla dikkat çeken Muharrem İnce, CHP’li olsun olmasın birçok kişinin beğenisini kazanıyordu. Şiirsel konuşmalarıyla kitleleri hem güldüren hem de düşündüren mesajlar veren Muharrem İnce, öğretmen olmanın avantajlarını bu süreçte herkese gösterdi ve dünyanın ilgisini çekti. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı başkanlık için yarışan ve kaybeden İnce, cumhurbaşkanı adayı olarak açıklandığında toplumda “dip dalga” şeklinde bir hareket başladı.

Her yaştan ve siyasi görüşten insanın ilgisini çeken ve halka samimi bir dille seslenen İnce, halkın dilinden konuşmayı başarabilen biri olarak yükselişe geçti.

2018 Seçimlerinde Halk Ne Mesaj Verdi?

2018 Cumhurbaşkanlığı seçimleri için halkın verdiği mesaj aslında çoğu siyasi parti tarafından görülmüyor. Halk bir değişim istiyor, ama bu değişime keskin bir dönüşle geçiş yapmak istemiyor. Bunu Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Cumhur İttifakındaki oy oranıyla anlayabiliyoruz.

Önceki seçim ve referandumdaki performansının düştüğü görülen AKP, mecliste puan kaybetmeye devam etti. Bununla birlikte Milliyetçi Hareket Partisi’nin desteğini alan Recep Tayyip Erdoğan her iki kitlenin de desteğiyle %52.55 oy oranına sahip oldu.

Ilımlı bir politika güdülmemesine rağmen, şeker fabrikalarının satışı, dövizin yükselmesi, faiz arttırımının yapılması gibi etkenlere rağmen çoğunluk oyu alan Recep Tayyip Erdoğan için ciddi bir rakip olan Muharrem İnce, artık siyasi arenada en çok göreceğimiz isimlerden olacak.

Muharrem İnce Neden Başarılı Oldu?

Muharrem İnce’nin başarısının sırrı aslında sivri dilli olması ve cesur tavırları oldu. Halkın seçimlerine bakıldığında, lafını esirgemeyen, güven veren ve iddialı olan adayları seçtiği görülüyor. Kemal Kılıçdaroğlu söylemlerinin doğruluğu ve sakinliğine rağmen, kavgacı tutum sergilemediği için halk tarafından benimsenmiyor. Çünkü halk kendini savunacak kişide cesaret arıyor.

Toplumun “diğer yarısı” olan muhalif kitle, bu tür bir sükunet yerine hararetli bir savunma aradığı için Muharrem İnce bu konuda ilaç gibi geldi. İlerleyen günlerde CHP ve diğer partilerin Muharrem İnce’nin Recep Tayyip Erdoğan rakibi ya da alternatifi olarak önemini daha net kavraması tahmin ediliyor.

Bu akımda ortaya çıkan yeni isimlerle muhalefetin siyaset değiştirmesi ve buna göre yönlendirmesi yerel seçimlerdeki başarı oranının artmasını sağlayacaktır.

Gökçe Güneş