Birçok içerik oluşturucunun yeni yeni keşfetmeye başladığı uzun kuyruklu anahtar kelimeler hakkındaki ön yargı halen giderilmiş değil. Arama hacimleri kısa anahtar kelimelere nazaran düşük olsa, nokta atışı konusunda büyük bir avantaja sahip olan uzun kuyruklu anahtar kelimeler, kurumsal SEO çalışmalarının en önemli parçalarından biridir.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Nasıl Kullanılmalı?

SEO için ciddi bir bütçe ayıran şirketler, kaliteli içerikler ve SEO çalışmaları konusunda gösterdikleri bu özenin karşılığını liderler arasına girerek alırlar. Rakiplerle kıyasıya yarışa girilen web ortamında, rekabet bile marka bilinirliğini arttırmak için işe yarar bir çözümdür.

Aynı ürünü satan binlerce satıcı varken, ilk sayfada, hatta ilk sıralarda çıkabilen bu firmalar, uzun kuyruklu anahtar kelimeler konusunda da gerekli olan önlemleri almıştır. Peki bu kelimeler nasıl kullanılıyor? Kafamıza göre uzun kuyruklu kelimeler üretip kullanmamız bu işi çözüyor mu? Hem evet hem hayır. Çünkü bir beyin fırtınası ya da SEO çalışması yaparak basit bir şekilde ortaya çıkaramayacağınız zorlukta ve haftalarca uğraşmanıza gerek kalmayacak kolaylıkta bir durumla karşı karşıyasınız.

Öncelikle web sitenizle ilgili ne istediğinize karar vermek için aşağıdaki listeyi kendinize göre doldurun.

  • Web sitenizde öne çıkarmak istediğiniz ürün ya da hizmetler neler?
  • SEO için bütçeniz ne kadar?
  • Ne kadar kalıcı olmak istiyorsunuz?
  • Hedef anahtar kelimenizle ilgili ürün ve hizmet içeriğiniz nedir?
  • Mevcut anahtar kelimeleriniz ve hedef anahtar kelimeleriniz nelerdir?

Bu sorulara cevap verdiğinizde, anahtar kelimeleriniz de ortaya çıkacaktır. Sonrasında ise yapmanız gereken, uzun kuyruklu anahtar kelimeler için oluşturacağınız mükemmel içerikler olacak!

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Bulma

Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulmak, yukardaki stratejinizi netleştirdikten sonra oldukça basit bir işlemdir. Bu duruma basit bir örnek vermemiz gerekirse; İtalya’ya tatil gitmek istediğinizi varsayalım. Bunun için öncelikle İtalya’nın neresine gideceğine karar vermeniz gerekecek.

“İtalya tatil” yazdığınızda karşınıza birçok seçenek çıkacak ve sizin Sicilya’da karar kıldığınızı varsayalım. “İtalya Sicilya Otel” ya da “İtalya Sicilya turları” gibi birçok anahtar kelime üreterek, istediğiniz tatil kafanızda netleşene kadar ve aradığınızı bulana kadar bu kelimeleri değiştirerek kullanırsınız. Zaten herkes sizin gibi yapıyor. Bu yüzden uzun kuyruklu anahtar kelimeler üretirken, hedef kitlenizin arama potansiyelini tahmin ederek içeriklerinizi oluşturmanız gerekecektir.

Kalıcı bir sonuç almak için de, sürekli yinelenen içerikler değil, kaliteli ve özgün içerikler oluşturursanız hedef kitleniz sizin yaşayan bir web sitesi ya da blog olduğunu daha net bir şekilde anlayacaktır.